Участь співробітників станції в загальноміському суботнику

В рамках місячника благоустрою, ініційованому міським головою Сергієм Мінько, в Мелітополі активно продовжується проведення загальноміських суботників. Співробітники Мелітопольської дослідної станції садівництва імені М.Ф. Сидоренко ІС НААН долучилися до прибирання парку садстанціі. Ця зелена зона незабаром стане затишним місцем для відпочинку мелітопольців - тут міською владою планується до реалізації іміджевий проект «Еко-парк« Садстанція ».

   

Як зимує абрикос і персик

Абрикоси і персики - це не тільки смачні, але і корисні фрукти. Однак з кінця минулого століття абрикос і персик стали все рідше обдаровувати нас гарними врожаями, незважаючи на всі зусилля плодівників по догляду за деревами. У насадженнях Мелітопольської дослідної станції садівництва, починаючи з 2000-го року і протягом 19 років, урожай абрикоса середнього рівня і вище був лише п'ять разів. В інші роки він був або низьким, або повністю відсутній. Персик радував нас врожаєм вище середнього значення дещо частіше: 9 років з 19. У багатьох випадках причиною неврожаю була низька зимова або весняна температура.

 

З історії культури абрикоса відомо, що його батьківщиною є гірські райони Китаю і Середньої Азії з континентальним кліматом і великою кількістю сонячних днів. Зима там нетривала, з порівняно низькою температурою без різких коливань. Тому абрикос добре пристосований до помірно холодних зим без відлиг. Його генеративні (або квіткові, плодові) нирки мають короткий період глибокого спокою, що в гірських районах не позначається на морозостійкості. На півдні України, навпаки, зими по температурі нестабільні, вони характеризуються частими змінами холодних і теплих періодів, в результаті чого дерева швидко «прокидаються» і стає уразливими до дії низької температури. У жовтні - на початку листопада, коли температура знижується нижче 100С, абрикос починає входити в стан глибокого спокою, при цьому всі фізіологічні функції в деревах знижуються до мінімуму. Максимальна морозостійкість культури відзначається в грудні-початку січня, якщо в цей час складаються сприятливі умови проходження глибокого спокою, т. Е. При температурі не вище 50С. У цей період критична температура для генеративних бруньок в залежності від сорту становить 21 ° С ... 240С, для річних приростів - від 28 ° С до 300С.

 

Первинним центром походження персика також є Китай. Як і абрикос, персик пристосований до помірно холодних зим без різких коливань температури. У стані глибокого спокою його дерева здатні витримувати зниження температури до 27 ° С, а іноді 30 ° С (в захищених від вітрів місцях). Хоча в тих місцевостях, де температура досягає 29 ... 32 ° С промислова культура персика не рекомендується, оскільки гине надземна частина дерева, частіше внаслідок пошкодження штамбів і розвилок скелетних гілок. У зими, коли температура повітря досягає мінус 22 ... мінус 240С, основною причиною втрати врожаю є її різкі перепади. Коли температура знижується поступово і відбувається повторна закалка, дерева витримують такий стрес зі слабким підмерзання частин крони, хоча ступінь пошкодження генеративних бруньок може досягати 75 90%.

 

На початку зими 2018-2019 року складаються в цілому сприятливі умови для проходження глибокого спокою абрикоса і персика, як втім і для інших плодових культур. Зниження середньодобової температури нижче 10С спостерігали вже на початку листопада. З другої декади і до кінця місяця середньодобова температура була нижче біологічного нуля для плодових культур і перебувала в межах 3,4 ° С ... мінус 4,2 ° С. Виняток становили лише 2 дні в кінці місяця, коли значення середньодобової температури досягли 5,9 ° С і 8,2 ° С з максимумом 9,6 ° С і 10,8 ° С. Після цього протягом п'яти днів спостерігалося поступове зниження середньодобової температури, значення якої становили мінус 0,6 ° С ... мінус 4,2 ° С, що сприяло загартуванню дерев. У грудні різких коливань температури не було, її середньодобові значення перебували в межах від 3,5 ° С ... до мінус 2,2 ° С. Такі умови сприяли продовженню періоду глибокого спокою. Підвищення денної температури до 7 ° С, яке спостерігали 24 грудня, не змінило стан розвитку генеративних бруньок абрикоса і персика. Ці культури як і раніше знаходяться в фазі глибокого спокою, підтвердженням чого є наявність археспоріальной тканини в пильовиках квіток. Відповідно, генеративні бруньки абрикоса і персика зараз мають найбільшу морозостійкість.

 

За додатковою інформацією звертатись за тел. (0619) 49-20-21.